Australske vine er virkelig gode, og det er vine, som næsten alle kan lide. Det er et imponerende vinland med spændende vinregioner, som alle er i rivende udvikling. Når jeg tænker på australske rødvine, retter jeg med det samme fokus på deres intensitet med smidige og meget modne tanniner, der spiller godt sammen med den smagen af modne frugter. Jeg kender mest til vine fra de kendte regioner: McLaren Vale og Barossa Vale. Men jeg har på det seneste også smagt interessante og udfordrende vine på grønne druer som  Chardonnay Riesling samt Semillion. Jeg har ikke fået lagt så mange ratings op endnu, men det skal jeg nok få gjort.

 

Vinens navn
Land
ÅrPointPris
Château Pesquié, Le Terrasses Rouge Ventoux Frankrig20059059
Château Pesquié, Le Terrasses Rouge VentouxFrankrig20078859
Launois, Special ClubFrankrig200291179
Chateau Pesquie le Quintessence Rouge VentouxFrankrig20099199
Promenade des Papes Châteauneuf du Pape ACFrankrig20089099
Domaine La Fourmone, VacqueyrasFrankrig20059099
Domaine Chante-Perdrix, Chateauneuf Du PapeFrankrig20069085
Mas Laval, Les PampresFrankrig201087120
Mas Laval, Grand Cuvee, Vin de Pays d’HeraultFrankrig200890150
Domaine de Montcalmés, RougeFrankrig200892200
Chateau Desmirail 2006Frankrig200691199
Chateau Guery, Les Eolides, MinervoisFrankrig200591140
Cazenueve, Calcaires, Pic Saint LoupFrankrig200787120
Padie, Ciel Liquide, Côtes du Rousillon, VillageFrankrig200589120
Chateau de la Negly, La Falaise, La ClapFrankrig200891150
Chateau des Estanilles, Syrah Grand Cuvee, FaugèresFrankrig200592170
Chateau des Estanilles, Clos de Fou, FaugèreFrankrig200791150
Dernier Bastion, Tradition, MauryFrankrig200490150
Chateau Rieussec Sauterne (halv flaske)Frankrig200595179
Domaine Lafarge, Bourgogne Pinot NoirFrankrig200690150
Charmilles de Tour-BlancheFrankrig200690120
Vieux Château Bourgneuf, PomerolFrankrig200491
Savigny les Beaune 1. Cru Fouquerand Hospices de BeauneFrankrig200589130
Domaine Font de Michelle Chateauneuf du PapeFrankrig200492150
Château Croizet-BagesFrankrig200590150
Château CantemerleFrankrig200392150
Château CantemerleFrankrig200689100
Lynch-MoussasFrankrig200290150
Noël Verset, CornasFrankrig200292200
Chateau LagrangeFrankrig200291300
Chateau LanglaisFrankrig200189150
Chateau BeauregardFrankrig2004 88199
Chateau MangotFrankrig199989199
Clos L’églisFrankrig199792300
Launois Vintage Blanc de Blancs BrutFrankrig200491350
Domaine de L’EgliseFrankrig199590250
Chateau SuduirautFrankrig197893300
Bollinger Champagne Special CuvéeFrankrigNV90249
Domaine Pabiot, Pouilly-FumeFrankrig200988
Domaine Pabiot, Pouilly-FumeFrankrig200587
Henry Pellé, Pouilly FuméFrankrig200789
Heni Bourgeois, Pouilly Fumé En TravertinFrankrig200888
Marcel Martin, Pouilly-Fumé La RochetaisFrankrig200892
Mouton RothschildFrankrig200496
Calon SegurFrankrig199994
Domtalhof SpätburgunderTyskland2007 88
Keller, Grüner Silvaner Trocken 2009Tyskland20098999
Keller Riesling TrockenTyskland20099078
Fritz Haag Riesling FeinherbTyskland2009 91
Leitz, Spätlese Rüdesheimer trockenTyskland20078999
Domtalhof Riesling Spätlese TrockenTyskland20078999
H. Löwenstein, erste Lage RöttgenTyskland200891146
Georg Breuer SpätburgunderTyskland200691
Fritz Haag SpätleseTyskland200992
Fritz Haag Auslese Goldkapsel 37,5 clTyskland200994
Christoffel jr., Spätlese Ürziger WürzgartenTyskland199491119
Christoffel jr., Spätlese Riesling Auslese**Tyskland198889
Diel, Riesling Spätlese GoldlochTyskland200892
Keller, Trockenbeerenauslese 0,375 lTyskland200696
Meyer-Näkel SpätburgunderTyskland200691
Maté, SottinmanoItalien2008 8899
Sangiovese IgT Tenuta Ronci di NepiItalien200988
Veste Porpora, Tenuta Ronci di NepiItalien200589
Burlotto, Langhe NebbioloItalien200689109
Argiano Il Duemilatre di ArgianoItalien20038899
Le Difese Tenuta San Guido 2007Italien20079199
La Famiglia, Nero d’AvolaItalien20079099
Don Rudolfo, Nero d’Avola 2005Italien20059099
San Felice Poggio Rosso RiservaItalien1999 86
Tenuta di Petrolo, TorrioneItalien20089099
Tenuta di Petrolo, TorrioneItalien20099099
Michele Satta, Costa di GiuliaItalien200589
Brigante, Pinot NeroItalien200391
Brigante, Pinot NeroItalien200492
Brigante, Pinot NeroItalien200590
Tenuta di Argiano, SolengoItalien200891199
Argiano, Brunello di Montalcino Italien200591129
Argiano, Brunello di Montalcino Italien199992150
Querciabella, Chianti ClassicoItalien89129
F Negroamaro Salento, Feudi di san marzanoItalien200892199
Marchesi di Barolo, Cannubi BaroloItalien200492399
Marchesi di Barolo, Sarmassa BaroloItalien200591399
Galatrona, Tenuta di Petrolo 2005Italien200595799
Sassicaia Tenuta San GuidoItalien200692
Angelo GAJA, Barbaresco DOCGItalien200596
Longhop ShirazAustralien20088889
Longhop, Old Vine GrenacheAustralien20079099
Trentham Etate ShirazAustralien20078860
Mollydooker, Two Left FeetAustralien200889149
Mollydooker, The Boxer ShirazAustralien200891159
Mollydooker, Blue Eyed BoyAustralien200793299
Mollydooker, Carnival of LoveAustralien200793499
Mollydooker, Enchanted PathAustralien200592250
Katnook Estate, ProdigyAustralien1998 91
Penfolds, GrangeAustralien 2005 97
D’Arenberg, The Dead ArmAustralien200691369
Telmo Rodriguez, BasaSpanien20098959
Hornillos Ballesteros, MibalSpanien20068875
Bodega Los Astrales, AstralesSpanien200790170
Quinta Sardonia, Q2Spanien200691150
Quinta SardoniaSpanien2006 94300
Bodega Mustiguillo, Finca TerrerazoSpanien2007 91170
Dominio de Pingus, PSISpanien2007 91150
Costers del Siurana, Clos de L’obacSpanien2004 92320
Clos MogadorSpanien1999 93300
Bodegas Aalto, AaltoSpanien200592220
Bodegas Aalto, AaltoSpanien200691220
Bodegas Aalto, Aalto PSSpanien200693450
Bodegas Aalto, Aalto PSSpanien200594450
Dominio de Pingus, Flor de PingusSpanien200295350
Dominio de Pingus, Flor de PingusSpanien200893450
Bodegas Aalto, AaltoSpanien200792220
Bodegas Alto Moncayo, Alto MoncayoSpanien200791249
Terra d’URO, Toro ''Selection''Spanien2006 91199
Argiano, Brunello di Montalcino Italien200689129
Michelle Satta Giovin Re 2005Italien200590199
Chateau Pesquie le Quintessence Rouge VentouxFrankrig20059299
Tenuta di Argiano L’orciaia Italien200690129
Podere Sapaio, VolpoloItalien200791130
Tenuta di Argiano, SuoloItalien200892249
Lynch BagesFrankrig200292250
Poggio Argentiera, FinisterreItalien200493200
Viu Manent El OlivarChile200791129
Guigal, Cuvée Philipson Côtes-du-Rhône RougeFrankrig20079069,95
Billecart-Salmon Brut roséFrankrigNV91599
De Loach, Pinot Noir OFSUSA200791249
Quadrifolia Douro Red Quinta do ValladoPortugal20108749,95
Dehesa la GranjaSpanien200490159,95