Jeg bor på Amager, og i supermarkederne har jeg flere gange hørt Amarone omtalt som “Vi skal da ha’ en god Amar’ One til weekenden!”. Kikset, men alligevel lidt sjovt. Det interessante er, at man kan få de ofte opfattede fine amaronevine til under 100 kr. Det samme med barolo i øvrigt, men efter min mening mangler disse vine godt nok noget. Jeg vil vove at påstå, at man skal betale fra 200-300 kr. og op før det begynder at blive interessant.

Nå, men der har været lidt stille her på bloggen det seneste tid, men derfor er der selvfølgelig blevet drukket vin alligevel. I vinklubben har vi været igennem to italienske smagninger – en barolosmagning og en amaronesmagning. Men da der er gået noget tid er noterne fra barolosmagningen blevet væk og vi glemte at tage billeder til amaronesmagningen….. åh vi amatører. Nå, det vil der blive rettet op på fremadrettet. Derfor bliver dette indlæg med ren tekst.

I vinklubben er vi generelt ret glade for italienske vine, da de fleste af os godt kan lide stramme vine med tanniner der besidder en god kompleksitet. Personligt har jeg det dog ret svært med amarone, hvor druerne er tørret. Det viste sig da også ved smagningen, at vi var ret uenige om, hvorvidt vinene var gode eller dårlige.

Men det mest interessante var faktisk, at diskussionen ledte henimod vurderingen af vin. Hvor objektiv eller subjektiv skal man være, når man vurderer en vin. Jeg kan for eksempel ikke særlig godt personligt lide amaronevine, men skal jeg så rate dem dårligt? Vinen kan jo sagtens være præcis som den skal være – følge principperne, en god årgang, kompleks etc. Jeg hælder mest til, at man så vidt som muligt begynder med at vurdere vinen objektivt på farve, duft, smag, kompleksitet eller mangel på samme. Jeg hælder til, at hvis vinen er fin, så må man jo vurdere ud fra det, men samtidig give udtryk for ens personlige mening og smag. Jeg er for eksempel meget mere til bourgognestil en australske vine – mere til det lette end det tunge, men derfor er der vel ikke noget teknisk og objektivt i vejen med mange af de oversøiske….Og man kan blive ved.

NavnAndersKaiLarsPeterJacobSimonI alt
Fritz Haag Riesling Trocken90898989889089
Santa Sofia 200093929294929192
Santa Sofia 200191908891898990
Santa Sofia 200393939293919092
Vigneto Leon 200591929291909091
Fratelli Speri 200695949493939294
Monte Vajo 200889888885888787
Antiche Terre Venete 200990898784899088
Allegrini 2007939291849191
Allegrini 200893939386919192